Poradnik basenowy

Szukając odpowiedniego basenu dla swoich potrzeb, bierzemy pod uwagę jego szerokość i głębokość.  Bowiem dla dzieci wystarczający będzie dmuchany basenik, dorośli natomiast chcieli by móc w nim pływać lub chociaż zanurzyć się.

Wielkość basenu należy dopasować do wymiarów posiadanego ogrodu lub działki. W przypadku, gdy są one niewielkich rozmiarów, to musimy się do nich dopasować. Jeżeli nasz ogród jest większy i nie ogranicza nas miejsce, warto kupić największy basen na jaki posiadamy środki. Kąpiel w nim będzie na pewno bardziej relaksująca.

basen-ogrodowy

Wybór basenu zawsze jest sprawą indywidualną i przy jego wyborze kierujemy się funkcją jaką ma spełniać. Czy zależy nam tylko na możliwości schłodzenia się w upalny dzień, czy oczekujemy czegoś więcej. Decydując się na basen ogrodowy warto także zwrócić uwagę czy na wyposażenie znajduje się filtr basenowy, przykrycie, podbierak, termometr oraz zestaw chemii basenowej.

 

Montaż basenu

Miejsce pod basen powinno być:

 • nasłonecznione  – to słońce będzie nagrzewać nam wodę, dlatego postarajmy się, aby basen nie stał w zacienionym miejscu, gdyż woda będzie dłużej się nagrzewać. Na czas kąpieli, w czasie upałów, warto przygotować parasol zacieniający część basenu;
 • oddalone od drzew i krzewów, które mogą zanieczyścić lub uszkodzić basen;
 • miejsce, które w razie opadów deszczu nie będzie zalewane;
 • pozbawione podziemnych instalacji (wody, gazu, światła itp.) ;
 • daleko od elektryczności! — nie montujemy basenu pod przewodami wysokiego napięcia.

 

Miejsce pod basen należy prawidłowo przygotować:

 • poziomujemy miejsce pod basen — inaczej woda będzie nierównomiernie napierać na jego ściany co grozi jego zniszczeniem.
 • grunt pod basenem powinien być utwardzony.  Jeżeli planujemy wyłożyć teren kostką wskazane jest, aby przygotowany teren był szerszy minimum o
  – 50 cm z każdej strony – dla basenu bez podpór bocznych,
  – 120 cm z każdej strony dla basenu z podporami (podpory muszą znajdować się na kostce).
  Jeżeli tak nie jest, należy przygotować solidne, betonowe cokoły, na których spoczną podpory basenu.
 • tuż przed montażem, na utwardzone podłoże wysypujemy warstwę około 5 cm drobnego, żółtego piasku, która zabezpiecza wykładzinę basenu przez zniszczeniem.
 • wskazane jest, aby w pobliżu znajdowała się kanalizacja lub system ścieków.
 • nie zapominamy także o źródle wody i prądu.
  Instalację elektryczną dla filtra basenowego umieszczamy w odległości minimum 3,5 metra od basenu (zgodnie z obowiązującymi przepisami montażu basenowych urządzeń elektrycznych).

montaz-basenu

 

Montaż basenu

Każdy basen posiada instrukcję montażu i użytkowania w języku polskim.
Firma TAPIS.PL świadczy usługi montażu basenów ogrodowych hiszpańskich producentów.

Osoby montujące basen powinny pamiętać, aby przy jego napełnianiu wyrównywać wszelkie fałdki i nierówności znajdujące się na jego dnie i ściankach. Kiedy wody będzie dużo, nie da rady tego zrobić.

Zdjęcia z montażu basenów ogrodowych można znaleźć w serwisie internetowym Importera – firmy TAPIS.PL oraz w naszej Galerii basenów ⇒

 

Jak dbać o wodę w basenie?

Po zmontowaniu basenu i napełnieniu go wodą możemy oddać się relaksującej kąpieli. Warto zwrócić także uwagę na dodatkowe wyposażenie basenu, dzięki którym można cieszyć się czystą wodą przez cały sezon.

Utrzymaniu wody w czystości pomagają: 

 • filtr do oczyszczania wody z różnego rodzaju zanieczyszczeń;
 • przykrycie basenowe – letnie oraz zimowe;
 • podbierak basenowy, pozwalający wyłowić np. liście czy owady;
 • chemia basenowa  .

Jeśli tego zaniedbamy, woda już po kilku dniach stanie się mętna i mało zachęcająca do kąpieli.